+90 850 259 90 90

info@kolaysoft.com.tr

Bizi Takip Edin

PEYK

Tarihçesi

Osmanlı'da Peykler

Osmanlı’da hızlı ve özel haberleşme sistemini kimler ve nasıl yapıyorlardı? İstanbul’dan Edirne’ye koşa koşa iki günde gidebilen özel kıyafetli, özel donanımlı kişiler vardı. Bunların en büyük özelliği ise “Çok özel mesajları” iletiyor olmasıydı. Bugünün motorlu kuryeleri yerine eskiden “peyk “ denen kişiler Padişah’ın çok özel mesajlarını iletiyorlardı.

Peykler genellikle padişahın hemen yanında bulunur, resmî haber ulaştırma ve istihbarat gibi görevleri icra ederlerdi. Özellikle padişahın emirlerini gerekli yerlere süratle bildirme başlıca vazifeleriydi.

NEDİR?

PEYK Nedir?

PEYK, HMK 199. Madde baz alınarak hazırlanmıştır. PEYK, her türlü kıymetli, ticari, hukuki yazışma ve belge paylaşımlarınızı, gönderdiğiniz biçimde koruyan, alıcının kim olduğunu kesin olarak tespit eden, içeriğin kesinlikle değişmediği yasal geçerli ve güvenli kesin delil haline getiren sistemdir.


Geleneksel uygulamanın yarattığı kargo, kağıt ve toner, bordro nüshaların arşivlenmesi vb. süreçlerin yol açtığı iş gücü ve maliyet, giderlerin önüne geçer. KOLAY PEYK ile kurumlar tüm süreçleri yönetebilir.

PEYK Nasıl Çalışır?

Her bir aşaması kullanıcı dostu olan ara yüzlerle ve web tabanlı sistemi sayesinde kolay, rahat hızlı, esnek ve güvenilir bir ortam içinde çalışan PEYK, insan kaynakları departmanına katma değer sağlar.

PEYK’ te her kullanıcının kendisine ait bir kullanıcı adı ve şifresi bulunur. Kullanıcılar bu bilgiler ile peyk.kolaysoft.com.tr adresi üzerinden internete erişimi olan herhangi bir cihaz ile portallarına erişim sağlayabilirler. Yetkili kullanıcılar e-imzaları ile belge gönderimi gerçekleştirebilirken, çalışanlar bu belge ve bildirimlere onay verebilir ya da yanıtlayabilirler. Aynı zamanda çeşitli konulara ilişkin talep ve dokümanları portal üzerinden tanımlanmış yöneticilerinin onayına sunabilirler. 

Kullanıcılar tarafından gerçekleştirilen tüm bu işlemler TÜBİTAK Zaman Damgası ile anlık olarak mühürlenerek değiştirilemez ve ispat edilebilir belge/delil niteliğine kavuşur.

NEDEN?

Neden PEYK Kullanmalıyım?

21. yüzyılda teknoloji çok hızlı bir şekilde ilerlemekte, dolaysıyla her türlü bilgiye çok kolay bir şekilde ulaşılmaktadır. Bu durum çalışma hayatında da kendisini çok net bir şekilde göstermektedir. Çalışanlar; İnternet ortamı, ALO 170 şikayet/bilgilendirme hattı, E-DEVLET, CİMER vb. çeşitli iletişim kanalları ile yasal haklarının mevzuata uygun olacak bir şekilde işverenleri tarafından yerine getirilip getirilmediği ciddi bir şekilde sorgulanmakta.

Yasal haklarının gereği gibi tam olarak yerine getiril- memesi durumlarında şikayetlerde bulunulduğu gibi, iddia konuları ve alacak taleplerine ilişkin olarak önce ara bulucuya, sonra da İş Mahkemesine başvurulmak sureti ile çeşitli davalar açılmaktadır.

PEYK tam bu noktada; çalışana tüm haklarının işveren tarafından yasal olarak bildirildiğini ispat eder ve olabilecek şikayet ve davaların azalmasını sağlar.

Çalışanlarınıza Neler Bildirebilirsiniz?

Çalışana, zorunlu olarak imza karşılığında bildirilmesi gereken ve bir nüshasının da çalışana verilmesi zorunlu olan aşağıdaki temel evrakların bildirimlerini yapabilirsiniz. Üstelik kolayca ve zahmetsizce…

BORDRO

SÖZLEŞME

MAAŞ/PRİM

ATAMA/GÖREVLENDİRME

YILLIK İZİN

MAZERET İZNİ

SAVUNMA/İHTAR

HEDEF/PERFORMANS

Şimdi Peyk İçin Başvurun

Bize iletişim bilgilerinizi bırakın, sizi en kısa zamanda arayarak bilgilendirelim.

© Tüm Hakları Saklıdır | Kolaysoft Teknoloji A.Ş.