Fotoğraf-1

Ülkemiz, e-Dönüşüm sürecinde başarılı çalışmaya imza atıyor. Kademeli olarak işletmelerin büyük bölümü, e-Dönüşüm (e-Fatura, e-Arşiv, e-İrsaliye, e-SMM, e-Defter vd) uygulamasına geçerek, iş süreçlerini dijital ortama taşıdı ve taşımaya devam ediyor. Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB)’in 19 Eylül 2019 tarihinde Resmi Gazete’de yayınladığı tebliğ ile, en son Temmuz ayında yeni mükellefler sürece dahil oldu.

e-Dönüşüm pazarında gelinen nokta hakkında bilgiler veren Kolaysoft Teknoloji AŞ Genel Müdürü Kezban Boztürk, şunları anlattı:

“Temmuz ayı itibariyle ülkemizde yaklaşık 280 bin firma e-Fatura’ya geçmiş oldu. 180 bine yakın serbest meslek mensubu (avukat, diş hekimi, mali müşavir gibi) e-SMM kullanmaya başladı. Önümüzdeki dönemde gelecek yeni e-Belge uygulamalarıyla, Türk işletmelerinin dijital dönüşüm yolculuğu hızla devam edecektir. Kolaysoft Teknoloji olarak, binlerce mükellef işletmeye, özel entegratör olarak hizmet veriyoruz. Aynı zamanda, 14 özel entegratörün altyapı hizmetini de firmamız sağlıyor. Hem kendi firmamız, hem 14 özel entegratör ile olan işbirliğimizi değerlendirdiğimizde, e-Dönüşüm pazarının %20’sinin altyapısını Kolaysoft Teknoloji AŞ olarak vermekteyiz” dedi.

Fotoğraf-2

IASP’den onaylı Türk yazılım firması oldu

Covid-19 salgını mücadelesinde, bir başarı da Türk yazılım firmasından geldi. Kolaysoft Teknoloji AŞ’nin geliştirdiği “KolayPeyk” ürünü, salgın döneminde iş dünyasına sunduğu çözüm ile Uluslararası Teknoparklar Birliği (IASP)’nin küresel platformundaki yerini aldı. 74 ülkede faaliyet gösteren ve bünyesinde 150 bine yakın Ar-Ge firması olan IASP, salgın döneminde iş dünyasına değer katan yenilikçi yazılım çözümleri arasında, KolayPEYK ürününü onaylayarak, dünyaya ilan etti. IASP’nin küresel platformunda, 18 ülkeden yazılım ve tıbbı cihazlar olmak üzere KolayPeyk’in de aralarında bulunduğu 150 ürün yer alıyor. KolayPeyk ürününe, ülkemizin yanı sıra, İtalya, İspanya, Polonya, İsveç gibi birçok ülkeden yoğun ilgi gözleniyor.

KolayPeyk ile iş kanunları kapsamındaki kayıt ve belgeler cepte  

İş dünyası için yenilikçi bir yazılım çözümü olan KolayPeyk platformu hakkında bilgiler veren Kolaysoft Teknoloji AŞ Genel Müdürü Kezban Boztürk, konuşmasına şöyle devam etti:

“İş kanunları kapsamındaki kayıt ve belgeleri resmi evrak o

KolayPeyk-2

larak dijitalleştiren KolayPeyk, sanayiciler, turizmciler, perakendeciler, inşaatçılar, lojistik sektörleri başta olmak üzere tüm sektörlerin işlerini kolaylaştırmaya ve değer katmaya katmaya devam ediyor. KolayPeyk platformu sayesinde, işletmeler yasal dayanaklara uygun bir şekilde tebliğ ve tebellüğlerini personellerine yapıyor. Çalışanlar da, firmasından kendilerine gönderilecek olan tüm bildirimleri, rahatça evlerinden cep telefonlarıyla “zaman damgalı” olarak onaylıyorlar ve istedikleri dönemlerde de bordro gibi tüm bildirimlerini arşivden yeniden görüntüleyerek, ulaşabiliyorlar. İçinde bulunduğumuz pandemi günlerinde, dünya genelinde evden çalışmanın yaygınlaştığı günümüzde, firmalar çalışanlarına iletecekleri tüm evraklarını (bordro, ücret hesap pusulası, izin, KVKK, iş güvenliği vb), KolayPeyk platformu üzerinden yasal, geçerli ve güvenli olarak, dijital ortamda yapmaktadırlar. Kolaysoft Teknoloji olarak, Ankara Sanayi Odası (ASO), Yazılım Sanayicileri Derneği (YASAD) başta olmak üzere birçok mesleki kurum ile işbirliği yaparak, KolayPeyk ürünümüzü 30 Eylül tarihine kadar şartsız ve taahhütsüz olarak ülkemiz işletmelerinin ücretsiz kullanımına sunmaktayız” dedi.